KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKIPOLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
HRADECKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 
Království perníku

Historie obce Česká Čermná [ Historie (archivní dokument) ]

Nejstarší získané údaje o osídlení naší obce

Z historického hlediska se posuzuje vznik obce dochovaným nejstarším zápisem. Přesné datum založení obce Česká Čermná není známo. Spolehlivě lze vycházet až ze zápisů, kde se mluví o Čermná Tamchynově nebo jen o Čermné. Čermnou Tamchynovou se obec nazývala v době, kdy ji jako manství držel od roku 1448 (podle J. M. Ludvíka od roku 1444) rod Tamchynů z Doubravice. První zachovaný zápis náchodského zboží patřícího Bočkovi z Kunštátu a z Poděbrad v roce 1415 Čermnou neobsahuje, ale uvedeny v něm jsou už Lipí, Jizbice, Peklo a Dobrošov.

V roce 1444 se slovutný panoš Tamchyn dobrovolně připojil ke zhotovení mostu u Bielovce. To znamená, že v té době byla upravena i cesta přes Březovou.

V zápisech náchodského panství z roku 1497 a 1500 se připomínají manové (zemané a svobodníci) příslušní k Náchodskému hradu a osvobození od pánů rodu Poděbradského. Mezi nimi je i Čermná Tamchynova s držiteli od roku 1444 panošem Janem Tamchynem z Doubravice a od roku 1488 panošem Matúšem (Mazánkem) z Náchoda.

Po smrti krále Jiřího obdržel jeho syn Jindřich mimo jiné i panství náchodské. Po něm přešlo do vlastnictví zřejmě Špetlům z Janovic a ti jej prodali v roce 1533 p. Vojtěchu z Perštejna a na Pardubicích. V soupise prodaného majetku je uvedena i Čermná Tamchynova, čili Česká. Noví pánové se v Náchodě dlouho nezdrželi a Jan z Perštejna prodal panství roku 1543 p. Zikmundovi Smiřickému ze Smiřic.

Berní rula (1651 - 1654), Tereziánský katastr český - SUS Praha (1713), Tereziánský katastr český při revizitaci - SUS Praha (1721), tzv. Nývltův urbář náchodského panství (1738 - 1739), Tereziánský katastr, soupis rustikálu (1748 - 1757).

Osídlení obce od doby očíslování domů

V Čechách bylo oficiálně zavedeno číslování domů v rámci tzv. tereziánských reforem od října 1770 do poloviny roku 1771. V té době bylo v naší obci evidováno celkem 28 domů.

Dvacáté století v naší obci

Počátkem 20. století měla obec komunikační spojení s Náchodem a jeho okolím po prašných silnicích přes osadu Polsko, po kraji Dobrošova a přes osadu Amerika. Opačným směrem okolo borovského hřbitova. Nezměnila se cesta ani do Březové. Současná silnice byla dobudována v roce 1921, bezprašný povrch dostala až po 2. světové válce. Autobusové spojení na trase Náchod - Nový Hrádek bylo zahájeno v roce 1928. Elektrická energie byla přivedena do obce v roce 1930. Telefonní spojení dostala četnická stanice v roce 1928, veřejná hovorna byla na poště od roku 1930. První veřejný vodovod byl zřízen v roce 1955.

Státní a veřejné instituce byly zastoupeny jen dvoutřídní obecnou školou, spořitelním a záložním spolkem a oddělením finanční stráže. Četnická stanice byla zřízena v roce 1905 a pošta v roce 1914. Působila tu však knížecí lesní správa. Obytná zástavba odpovídala sociálnímu složení obyvatel. Zemědělské usedlosti a chalupy tvořily její podstatnou část. Jen škola, dvě hospody a kovárna měly další podlaží. Obytné části zemědělských usedlostí byly převážně dřevěné - roubené, kdežto chlévy mívaly obvodové zdivo kamenné.

Politický a společenský život se u nás začal rozvíjet pozdě. Na počátku století tu působil Sbor dobrovolných hasičů, Tělovýchovné jednoty Sokol a Orel a Národní jednota severočeská (podpůrný spolek českých menšin v pohraničí). Po první světové válce tu začaly pracovat i organizace politických stran: lidové, národně socialistické, živnostenské a později i dalších.

Během tohoto století bylo postaveno asi 60 nových obytných stavení, asi 25 domků bylo od základu přestavěno a přibližně stejný počet prodělal základní stavební rekonstrukci. Vybavení domácnosti se plně elektrifikovalo.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.ceskacermna.wz.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 30.08.2004 v 08:05 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba