KRKONOŠE SEVERNÍ MORAVA A SLEZSKO STŘEDNÍ MORAVA JIŽNÍ MORAVA VYSOČINA VÝCHODNÍ ČECHY ČESKÝ RÁJ ČESKÝ SEVER SEVEROZÁPADNÍ ČECHY ZÁPADOČESKÉ LÁZNĚ PLZEŇSKO ŠUMAVA JIŽNÍ ČECHY PRAHA OKOLÍ PRAHY PO RUSSKI POLSKI FRANCAIS DEUTSCH ENGLISH ČESKY
HRADECKO
  Dopravní přístupnost
Informační centra
Města a obce
Osobnosti a rodáci
Přírodní zajímavosti
Destinační management
 
Příroda a její ochrana
  Chráněná krajinná území
Přírodní zajímavosti
Jeskyně a propasti
Vrcholy, hřebeny, sedla
Fauna a flora
Naučné stezky
 
Kultura, zábava, sport
  Kultura a zábava
Sport a relaxace
Zimní sporty
Katalog KUDY Z NUDY
Aktivní dovolená
 
Památky a zajímavosti
  Památky a architektura
Církevní památky
Hrady a zámky
 
Turistika a volný čas
  Agroturistika
Pěší turistika
Cykloturistka
Vodní turistika a sporty
Vinařská turistika
 
Lázeňství
  Lázeňská zařízení
Lázeňské domy a sanatoria
Lázeňská procedura
Přírodní léčivé zdroje
 
Kongresová turistika
  Výstavy a výstaviště
Kongresová centra
Výstavnictví a propagace
 
Ubytování a stravování
  Autokemp, kemp, tábořiště
Hotely, penziony
Chaty a chalupy
Rekreační areály
Další ubytování
Restaurace
Příjemné posezení
Gastronomické speciality
 

Historie a zajímavosti

Lhota pod Libčany byla založena v době přemyslovské kolonizace. Zakladatelem byl pravděpodobně Opatovický klášter. Je klasickým příkladem vesnice ulicovky. Po vypálení kláštera husity získal Lhotu Diviš Bořek z Miletínka, husitský hejtman. Poté byli majiteli Lhoty jeho synové, od roku 1464 syn Jiřího z Poděbrad Jindřich, od roku 1491 páni z Pernštejna, od roku 1560 císařský rod Habsburků. V roce 1589 ji koupili majitelé libčanského panství.

24. února 1775 se narodil v zájezdním hostinci u císařské silnice obrozenecký loutkář Matěj Kopecký. Roku 1827 upravili kováři Veverka z Rybitví a Novotný ze Lhoty pod Libčany v kovárně ve Lhotě ruchadlo do konečné podoby a provedli zkušební orbu v záhumení kovárny. Kovárna stála u domu p. Rejla vedle prodejny potravin KONZUM.

Od roku 1774 do 1870 byla ve Lhotě soukromá škola dvojtřídní a od roku 1870 do roku 1906 stará škola na místě domu p. Vávry na křižovatce. Nová škola byla postavena v roce 1906. Kostel byl postaven v roce 1908. Od roku 1884 působí v obci hasičský sbor a téhož roku byla zřízena knihovna. Spořitelna slouží občanům od roku 1902, sušárna čekanky byla postavena roku 1904, mlýn roku 1907. Ve stejném roce bylo postaveno družstevní skladiště u zastávky ČSD (dnes zbourané). Elektrická energie byla zavedena v roce 1911.

Raritou obce byla osmiboké roubené stodoly, které byly stavěny kolem roku 1775 s rozvojem zemědělství (zásobování hradecké pevnosti). Zemědělství v obci mělo stále lánový charakter, proto zemědělské usedlosti byly oproti jiným vesnicím větší. Zemědělství bylo doplněno drobnou výrobou - pračky Voženílek a Ráliš, kovovýroba a chromování Tobiášek - Voltr, slévárna barevných kovů Daněk, výroba drátěných plotů Tobiášek. Z průmyslových podniků byla v obci pila, mlýn a pekárna, výroba střešních lepenek Zadák a Charvát, kávoviny Pelikán, kávoviny Forman. Od roku 1953 hospodaří v obci zemědělské družstvo. Drobné provozovny soukromníků postupně zanikaly. Po roce 1989 opět ožívá v obci soukromý sektor. Dva rolníci začali soukromě hospodařit, další dva mají chovy drůbeže s prodejem kuřat a jatečné drůbeže. Šandovo zahradnictví je jediným podnikem, který přežil kolektivizaci a stále podniká. Dále jsou v obci truhlářství p. Vyleťala, klempířství p. Gregora a Truhláře, opravna praček p. Štěpánka, podnik NADAS s prodejem náhradních dílů p. Šejvla, lisovna papíru p. Rejla, Hostinec na křižovatce a Obecní hostinec a další drobní podnikatelé - švadleny, opravy elektr. zařízení, pletené zboží.

Od roku 1920 působí v obci TJ Sokol. Od roku 1926 je v obci kino, které byla v letech 1957-1959 přestavěna na kino s širokoúhlým plátnem. V roce 1982 bylo dokončeno zdravotní středisko a otevřeno 2.5. 1982, s ordinacemi praktického a zubního lékaře a s poradnou pro děti. Mateřská škola byla dostavěna v roce 1983 a provoz zahájen od září 1983.

LOKALIZACE


AKTUALIZACE: 2, 26.08.2004 v 14:06 hodin
Copyright 1998-2019 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule ®
Regiony a oblasti ČR
  Turistické regiony ČR
Turistické oblasti ČR
 
Vyhledávání
  Vyhledávací centrum
Rejstřík oblasti
Databanka akcí
 
ZPRÁVY A AKTUALITY
  Tiskové zprávy
 
Služby pro turisty
  Informační centra
Průvodcovské služby
Tlumočníci a překladatelé
Bankovní služby
Turistický produkt
 
Kalendář akcí oblasti
  Akce pro děti
Kino, divadlo, výstavy
Folklorní akce a festivaly
Turistické akce
Kalendář kongresů, konferencí
Kalendář veletrhů a výstav
 
Folklor a tradice
  Etnografický region
Etnografický subregion
Folklorní sdružení
Folklorní soubory
Folklorní festivaly
Lidové tradice a zvyky
Lidová řemesla a výrobky
 
KLUB ČESKYCH TURISTŮ
  Krajská oblast KČT
Odbor KČT
Turistické odznaky a známky
 
Regionální rozvoj
  Regiony a sdružení
Investiční příležitosti
Průmyslové zóny
Nemovitosti na prodej
Průmyslová výroba
Potravinářská výroba